زیست پذیرترین شهرهای جهان (به انگلیسی: Most livable cities) نامی غیررسمی برای هر لیستی از شهرها را در نظرسنجی سالانه از نظر وضعیت زندگی رتبه‌بندی می‌کنند. علاوه بر تأمین آب آشامیدنی سالم، هوای پاک، غذا و سرپناه مناسب، یک شهر «قابل زندگی» همچنین باید حس جامعه را ایجاد کند. محیط‌های خوبی را برای توسعه مهارت‌های اجتماعی، احساس استقلال و هویت را برای همه به ویژه جوانان فراهم کند.

مناطقی که معمولاً در بین ۵۰ کشور برتر قرار دارند شامل آسیا (ژاپن و سنگاپور)، اقیانوسیه (استرالیا و نیوزیلند)، آمریکای شمالی (کانادا) و همچنین اروپای غربی (اتریش، آلمان و سوئیس) است. سه نمونه از این نظرسنجی‌ها عبارتند از «شاخص‌ترین شهرهای قابل زندگی» مونوکل، «رتبه‌بندی جهانی زیست پذیری» از واحد اطلاعات اکونومیست و «نظرسنجی کیفیت زندگی مرسر». نومبئو بهترین آمار را بر اساس شهرها و کشورها دارد. نظرسنجی زندگی دویچه بانک یکی دیگر از رتبه بندیهای شهرها بر اساس کیفیت زندگی است.

رده‌بندی ای‌آی‌یو
واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، سالانه یک رتبه‌بندی جهانی منتشر می‌کند که ۱۴۰ شهر را از نظر کیفیت زندگی شهری بر اساس ارزیابی ثبات، مراقبت‌های بهداشتی، فرهنگی، محیطی، آموزشی و زیرساختی آنها رتبه‌بندی می‌کند.[۱]

ملبورن (استرالیا) از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ به مدت هفت سال متوالی توسط EIU به عنوان دوست داشتنی‌ترین شهر جهان رتبه‌بندی شده بود.[۲]

بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰، ونکوور (کانادا) در رتبه‌بندی دوست داشتنی‌ترین شهر EIU قرار گرفت که ملبورن در گزارش افتتاحیه سال ۲۰۰۲ مقام اول را داشت. ونکوور از سال ۲۰۱۵ در رده سوم قرار دارد، در حالی که وین (اتریش) تا سال ۲۰۱۸ با صعود به جایگاه دوم در رده دوم قرار داشت.

همچینین شهر دمشق (سوریه)، در میان ۱۴۰ شهری که در سال ۲۰۱۶ ارزیابی شده‌است، در پایین‌ترین رده قرار گرفت.[۳]

EIU علاوه بر آن یک نظرسنجی دربارهٔ هزینه‌های زندگی در سطح جهان منتشر می‌کند که هزینه زندگی در طیف وسیعی از شهرهای جهان را با یکدیگر مقایسه می‌کند.[۴]

زیست پذیرترین شهرها بر اساس آمار ای‌آی‌یو ۲۰۲۱[۵][۶]
شهر کشور
۱ اوکلند نیوزیلند
۲ اساکا ژاپن
۳ ادلاید استرالیا
۴ ولینگتون نیوزیلند
۵ توکیو ژاپن
۶ پرس استرالیا
۷ زوریخ سوئیس
۸ ژنو سوئیس
۹ ملبورن استرالیا
۱۰ بریسبان استرالیا
رده‌بندی مرسر
مقالهٔ اصلی: رده‌بندی کیفیت زندگی مرسر
شرکت مشاوره جهانی منابع انسانی و خدمات مالی آمریکایی مرسر، سالانه بررسی کیفیت زندگی خود را با مقایسه ۲۲۱ شهر و بر اساس ۳۹ معیار منتشر می‌کند. به شهر نیویورک امتیاز اولیه ۱۰۰ داده می‌شود و سایر شهرها در مقایسه با آن رتبه‌بندی می‌شوند. معیارهای مهم ایمنی، آموزش، بهداشت، مراقبت‌های بهداشتی، فرهنگ، محیط زیست، تفریح، ثبات اقتصادی، حمل و نقل عمومی و دسترسی به کالاها و خدمات است. این لیست برای کمک به شرکت‌های چند ملیتی در تصمیم‌گیری در مورد راه اندازی دفاتر یا کارخانه‌ها و میزان پرداخت حقوق کارمندان در نظر گرفته شده‌است. مرسر از سال ۲۰۰۹ وین پایتخت اتریش را در نظرسنجی سالانه کیفیت زندگی در رتبه اول قرار داده‌است.

رتبه‌بندی کیفیت زندگی مرسر 2019[۷]
شهر کشور
۱ وین اتریش
۲ زوریخ سوئیس
۳ ونکوو کانادا
۳ مونیخ آلمان
۳ اوکلند نیوزیلند
۶ دوسلدورف آلمان
۷ فرانکفورت آلمان
۸ کپنهاگن دانمارک
۹ ژنو سوئیس
۱۰ بازل سوئیس

رده‌بندی مونوکل

کپنهاگ، دانمارک
از سال ۲۰۰۶، مجله سبک زندگی مونوکل لیستی سالانه را منتشر می‌کند. این لیست در سال ۲۰۰۸ «شاخص‌ترین شهرهای قابل زندگی» نامگذاری شد و ۲۵ مکان برتر برای کیفیت زندگی را ارائه داد.

معیارهای مهم در این بررسی ایمنی، جرم و جنایت، ارتباط بین‌المللی، آب و هوا، آفتاب، کیفیت معماری،

حمل و نقل عمومی، تحمل، مسائل زیست‌محیطی و دسترسی به طبیعت، طراحی شهری، شرایط کسب و کار، توسعه سیاست‌های فعال و مراقبت‌های پزشکی است.

نظرسنجی مونوکل ۲۰۱۹ مشخص کرد که قابل زندگی‌ترین شهر جهان زوریخ است و پس از آن توکیو، مونیخ و کپنهاگ قرار دارند.

بررسی کیفیت زندگی 2019 Monocle[۸]
شهر کشور
۱ زوریخ سوئیس
۲ توکیو ژاپن
۳ مونیخ آلمان
۴ کپنهاگن دانمارک
۵ وین اتریش
نظرسنجی زنده ماندن دویچه بانک
نظرسنجی سال ۲۰۱۹ نشان داد که شهرهای زیر از نظر کیفیت زندگی به دلایل متعددی دارای بالاترین سطح هستند (به عنوان مثال سبک زندگی، قیمت مناسب، شادی و آلودگی و غیره)

شهرهایی با بالاترین کیفیت زندگی 2019[۹]
شهر کشور
۱ زوریخ سوئیس
۲ ولینگتون نیوزیلند
۳ کپنهاگن دانمارک
۴ وین اتریش
۵ ادینبورگ اسکاتلند
۶ سنگاپور سنگاپور
۷ ملبورن استرالیا
۸ بوستون ایالات متحده آمریکا
۹ سیدنی استرالیا
۱۰ سان فرانسیسکو ایالات متحده آمریکا
جستارهای وابسته
شهرهای جهان بر پایه کیفیت زندگی